A hangyák elleni védekezés a szabadban
A hangya a legapróbb és legszorgalmasabb rovarok egyike. Gyors szaporodásuknak köszönhetően tömegesen jelennek meg a kertekben. Az ellenük való védekezés a hétköznapi emberek számára komoly kihívást jelent, pedig megszabadulni tőlük korántsem lehetetlen. Az eredményes hangyairtás alapfeltétele, hogy ne csak a látható rovarok eltávolítására törekedjünk, hanem az egész boly kiirtására.
A termékfejlesztéseknek köszönhetően egyre hatékonyabb hangyairtók jelennek meg, amelyek a több hetestől akár 6 hónapig tartó védelmet tudnak nyújtani. Ha elkezdődik a hangyák inváziója, érdemes a legprofibb hangyairtó szereket használni, amelyekkel – több hét alatt – garantált a teljes boly kiirtása.
Könnyebb esetekben házi szerekkel is védekezhetünk. Tegyünk/szórjunk/csöpögtessünk illatozó anyagokat a behatolási pontokra, illetve a vonulási útjukba: citromkarikát, fahéjat, levendulát, savanyú uborkát. A hangyák ugyanis érzékenyek a szagokra. Ám ezek csak riasztó hatással bírnak. Ha visszajönnének, folytassuk a hadviselést sütőporral vagy szódabikarbónával, esetleg cukrozott bóraxszal. A finomnak tűnő falatokat behordják a bolyba, és jó esetben az egész kolóniát elpusztítják.
Ha nagyon pechesek lennénk, és az összes praktikánkkal felsülnénk, vagy rögtön „tutira” akarnánk menni, vessük be az ajánlott „vegyi fegyvereket”!
A hangya biológiája
A hangyák a világ minden pontján megtalálhatók, több mint 6500 fajt tartanak számon, ebből Magyarországon körülbelül 70 él. Fajtól függően eltérő méretűek és színűek. Hazánkban a legismertebb a fekete (Lasius niger), a fáraó (Monomorium pharaonis) és a házi hangya (Lasius emarginatus).
A hangya egyike a legértelmesebb rovaroknak, amit jól kifejlődött idegrendszere is elárul. Fészkekben élnek, amelynek négyféle lakója lehet. Az egyik nagy termetű petéző nőstény, vagyis a királynő. Ennek utódai a jóval kisebb elcsökevényesedett nőstények, ők a dolgozók, továbbá a királynőhöz hasonló szárnyas termékeny nőstények, valamint a szárnyas, karcsú, nagy szemű hímek. A hímek a párzás után néhány órával elpusztulnak. A nőstények viszont biztonságos helyet keresnek utódaik számára. A lerakott tojásokból kikelő lárvákat a nőstények begyváladékkal és tojásokkal etetik, kifejlődik az új dolgozó nemzedék. A dolgozók gondozzák a rászorulókat, táplálékot gyűjtenek, és így kialakul az új kolónia, amely akár 10-20 évig is fennmarad.
Ezek az apró rovarok rendkívül erősek, képesek testük súlyának többszörösét több 10 méteren át cipelni. Emberre nem ártalmasak, bár előfordul, hogy védekezéskor, vészhelyzetben, esetleg élelemkereséskor tévedésből emberbe marnak. Erős rágóikkal csak helyi tüneteket okoznak a bőrön, amit a méregmirigyeikből kiáramló hangyasav kipirosíthat. A csípést bő vízzel kell lemosni, esetleg fertőtleníteni.
Aki családi házban lakik, az biztosan észlelte már a hangyák megjelenését a kertben és a lakásban egyaránt. Egy-egy eltévedt hangya még nem okoz gondot, de amikor már oszlopokban masíroznak a lakásban, az igencsak kellemetlen.