A legyek elleni védekezés a szabadban
A nyári hőséggel együtt megérkezik a legismertebb rovarok egyike, a légy is. Mindenre rászáll és mindent megkóstol, a bomló szerves anyagoktól kezdve az élelmiszerekig. Megjelenésével egy időben elkezdődik a vadászat ellenük, és mindent elkövetünk, hogy megszabaduljunk tőlük. A hatékony irtószereknek köszönhetően nem jelent komolyabb kihívást ezeknek a rovaroknak a kiirtása. A BioStop® termékcsalád, amely elnyerte a Magyar Termék Nagydíjat, irtószermentesen, a környezet felesleges terhelése nélkül ér el kiváló eredményt, megszabadítva minket a kellemetlen rovaroktól.
Ismerje meg részletesen a lehetőségeket, és válasszon a lenti termékek közül!
Hasznos tippek a legyek távoltartására
A legyek számának csökkentésének legbiztosabb módja a tenyészőhelyek (szemét, trágya stb.) megszüntetése a ház körül.
Rendszeresen távolítsa el a kertből a maradék műtrágyát, szalmát, bomló növényi maradékokat, nedves szerves anyagokat!
A szemetes edényeket mindig fedje le jól záródó tetővel!
A szemetet mindig gyűjtse műanyag zsákba, és azzal együtt helyezze a szeméttároló edénybe, így csökkenthető a visszamaradó szemét, és könnyebb tisztán tartani is!
Tartsa zárva az ajtókat és ablakokat, vagy szereljen fel rovarhálót, hogy megakadályozza a legyek berepülését a lakásba! Ez különösen fontos hűvös időjárás esetén.
Ha a kertben vagy a teraszon étkeznek, az ételeket csak közvetlenül az étkezés megkezdése előtt hordják ki, majd annak befejezése után azonnal takarítsák el az ételmaradékot! Ez csökkenti az esélyét a legyek vonzásának.
A legyek biológiája
A kétszárnyúak közé tartozó legyek zömök, vaskos felépítésű, rövid csápú rovarok. Az erősen páncélozott testű bogarakkal szemben kültakarójuk viszonylag gyengébb, kitinjük sokkal vékonyabb. Csak egy pár, azaz két szárnyuk van, a hátulsó pár szárnyuk teljesen visszafejlődött, és kis bunkóban végződő nyeles képletté, ún. billérré alakult. Ennek ellenére a kétszárnyúak (Dipterák), így a legyek is igen jól repülnek.
A fej viszonylag nagy, szabadon mozgatható, és a torral vékony, rövid, nyakszerű szakasz köti össze. A fej oldalnézetben négyszögletes, vagy kerekded, a szívó szájszerv lefelé irányul.
Az összetett szemek igen jól fejlettek, sokszor csaknem az egész fejet a két nagy összetett szem foglalja el, melyek mellett három pontszem is található. A csápok igen változatos megjelenésűek és fejlettségűek, elsősorban a mechanikai ingerek felfogására szolgálnak. A legyek mindhárom lábpárján a karom között rendszerint tapadókorong is található, amelyek segítségével a sima felületeken is képesek járni.
Fejlődésük teljes átalakulással történik. A lárvák, amelyeket nyüveknek neveznek, lábatlanok. Négy lárvastádium követi egymást. A legtöbb faj lárvája bomló szerves anyagokkal táplálkozik. Bábjuk jellegzetes tonnabáb.
Közegészségügyi szempontból a házi légy (Musca domestica) a legjelentősebb, mert a legyek közül a legtöbb helyen és a legnagyobb számban fordul elő.
6-8 mm hosszú, sötétszürke rovar. A nőstény általában 100 petét rak le csomókban, egy hónapos élete során kb. 6-800-at. A peterakási ingert a bomló szerves anyag szaga váltja ki. Petéit főleg sertés-, ló- vagy borjútrágyába helyezi, ennek hiányában konyhai szemétre rakja. A lárvák a meleg, erjedésben levő anyagban 30-35 °C hőmérsékletű helyen gyűlnek össze, és szerves anyaggal táplálkoznak. Bebábozódás céljából hűvösebb helyekre vagy a földre vándorolnak. Fejlődési idejük a hőmérséklettől függően 8-14 nap között mozog.
Elszaporodásának lehetősége a jelentős peteszám és a meglehetősen rövid fejlődési idő következtében – a többi rovarhoz viszonyítva – igen nagy. A legyek nagyságát és elszaporodását a tenyészőhely, a táplálék mennyisége és minősége határozza meg. A megtermékenyített nőstények telelnek át, és elszaporodásuk tavasszal ezekből a példányokból indul meg.
Mindenevő, és mivel csak oldott anyagokkal képes táplálkozni, ezért folyadékigénye igen nagy. A szilárd táplálékot nyálával vagy hányadékával hígítja fel. Leginkább az édességeket kedveli, de a különféle szerves anyagokat (pl. trágyát, ürüléket, szemetet) nemcsak peterakás, hanem táplálkozás és folyadékpótlás céljából is felkeresi.
A meleget és a napsütést kedveli, az árnyékos és huzatos helyeket kerüli. Szabadban csak igen jó időben tartózkodik, és oda főleg peterakás céljából igyekszik kijutni. A lábain levő karmok, tapadókorongok és ragadós szőrök teszik lehetővé, hogy az ablakon és a mennyezeten is jól tud mászni. Bélcsatornáján a kórokozók változatlanul áthaladnak. Ürülékét különféle helyekre (pl. élelmiszerre, falra stb.) naponta kb. 20 alkalommal üríti.
Élettartama a hőmérséklet függvénye, nyári átlagmelegben 2-4 hétig él, de ősszel, szobahőmérsékleten akár 3 hónapig is. Aktívan terjed. Rendszerint tenyészőhelye közelében tartózkodik, attól kb. 1,5-2 km-re távolodik el.