A csótányok elleni védekezés a lakásban
A csótányok jelenléte a lakásban nem csak kellemetlen: ezek a hívatlan látogatók fertőző betegségeket is terjeszthetnek, közvetlen érintkezés esetén pedig allergiás reakciókat is kiválthatnak. A rendszeres és alapos takarítás sajnos nem elegendő a távoltartásukra, ráadásul ahol egy megjelenik, ott hamarosan több is előfordul majd. Bemászhatnak a saját lábukon is a lakásba – régi társasházakban például a pincéből, de akár az utcáról is –, de passzív módon is bekerülhetnek, például költözés során a bútorokkal. Amint észleled a jelenlétüket, azonnal cselekedj, ha nem akarod hosszú távon megosztani velük a lakásod!
Hasznos tippek a csótányok távoltartására
A legjobb védekezés a csótányok megtelepedése ellen, ha időben gondoskodunk a fal repedéseinek betöméséről, és minden olyan rés, lyuk eltakarásáról, ahol megbújhatnak és szaporodhatnak. Emellett néhány házi praktikával is távol tarthatóak, sőt, ki is irthatók. Az alábbiak már bizonyítottak, ám ha mégsem vezetnének eredményre, nem halogatható a professzionális készítmények használata!
Tartsa távol a csótányokat citrommal. Facsarja ki a levét, és csöpögtessen belőle a küszöbre, az ablakpárkányra, illetve azokba a repedésekbe és résekbe, ahol a csótányok bejuthatnak a lakásba. Sőt, citromdarabkákat is érdemes szétszórni, elsősorban a bejárati ajtó körül. Az is jó továbbá, ha rendszeresen felmossuk a padlót négy citrom levéből és két liter vízből készült keverékkel. A citromot ki nem állhatják ezek a kártevők.
A csótányok biológiája
A csótányok (Blattidae) erősen lapított testű, ovális körvonalú rovarok. Testalkatuk alkalmas arra, hogy nappal szűk hézagokba, rejtekhelyekre húzódjanak. A fényt kerülik, rejtett életmódot folytatnak. Szárnyuk (különösen a nőstényeknek) gyakran csökevényes. Korlátozott repülőképességüket nem használják eléggé ki. Lapított, háromszög alakú fejük szabadon mozgatható. A fej két oldalán meglehetősen nagy, összetett szemek találhatók, amelyek felbontóképessége csekély, inkább csak a sötétben való tájékozódásra szolgál. A szemek között, a homlokon erednek a test hosszát rendszerint elérő, vékony, serteszerű csápok. Táplálékukat a csápokon levő szaglószerveik segítségével találják meg. A lábak egyszerű, hosszú járólábak. Járásuk fürge, fordulékony és igen gyors.
Rágó szájszerveik vannak, mindenevők. Potrohukon illat-, bűz- és egyéb mirigyek találhatók. Petéiket petetokban helyezik el.
Hazánkban az ember közvetlen közelében az alábbi meleg égövről származó csótányok fordulnak elő:
A petetokban elhelyezkedő peték száma a fajtól függően 12-56 között változik.
A német csótány tulajdonsága, hogy a petetokot a lárvák kikeléséig, 3-4 héten keresztül magával hordja. A konyhai csótány és az amerikai csótány viszont a petetokot csak 1-6 napig cipeli, ezt követően elhullajtja, amelyből a lárvák 2-4 hónap múlva kelnek ki. Legrövidebb fejlődési ideje (0,5-1 év) a német csótánynak van, a másik két faj 1-3 év alatt válik ivaréretté. Aktivitási idejük alatt állandóan táplálék után kutatnak, ilyenkor igen nyugtalanok, egy-egy helyen csak rövid időt töltenek, táplálkozásukat gyakran megszakítják. Mindenevők, a növényi és állati eredetű élelmiszert egyaránt elfogyasztják. Az éhezést jól tűrik, táplálék nélkül hetekig is életben maradnak. Folyadékigényük igen nagy, a szomjazást nehezen viselik el, víz hiányában napok alatt elpusztulnak.
Melegigényesek, a 25-30°C hőmérsékletű helyeket kedvelik. Kitűnően másznak, a fényt kerülik, rejtett életmódot folytatnak. A német csótány mindenhol előfordulhat, de főleg a magasabb helyeken tartózkodik, a másik két faj viszont inkább a padlószinthez közel, esetleg a lefolyókban, csatornákban tartózkodik. Terjedésük döntően passzív módon történik, amikor a csótány vagy annak petetokja élelmiszerrel és azok csomagolóanyagával kerül be a helyiségekbe. Az épületen belül a csővezetékek mentén, a szerelőszintek között, függőleges irányban aktívan is terjedhetnek.
A táv- és központi fűtés, illetve az állandó meleg igen kedvező feltételeket teremt elszaporodásukhoz. Rejtett életmódjuk miatt előfordulásukról csak akkor szerzünk tudomást, ha éjszaka a vizes helyiségekben (pl. konyhában, fürdőszobában, WC-ben) felkapcsoljuk a villanyt, illetve rejtekhelyükön megzavarjuk a csótányokat.