A felhalmozott élelmiszerkészletekben, a sokáig ki nem nyitott szekrényben, a nem használt ruhák között előszeretettel telepednek meg a molyok. Hiszen mind az élelmiszer-, mind a ruhamolyok azokat a helyeket keresik, ahol nincsenek zargatva, és önfeledten tudnak a kifejlett példányok szaporodni, petét rakni, és a lárvák tudnak táplálkozni.
Előzzük meg a kártételüket, és járjunk egy lépéssel előttük!
Az élelmiszermoly távoltartása
Mivel most sokan a szokásosnál több élelmiszert tárolnak otthon, érdemes a konyhát, a spájzot, a konyhaszekrényt gyakrabban átvizsgálni.Ellenőrizzük folyamatosan a felhalmozott élelmiszerkészleteket, nehogy valamelyik élelmiszerbe moly költözzön. Ha mégis olyan csomagolt vagy dobozos ételt találunk, amelyben már megtelepedtek a molyok, azonnal dobjuk ki. Ezzel meg tudjuk gátolni, hogy elszaporodjanak a kártevők. Ha egy élelmiszer zacskóján kis lyukakat fedezünk fel, nagy rá az esély, hogy már járt benne moly, lehet, hogy le is petézett benne. A kikelő lárvák pedig szinte mindent megesznek. Mi az, amire különösen figyeljünk? Száraz tészták, gabonakészítmények, mindenféle fűszer, olajos magvak, szárított zöldségek, szárított hüvelyesek és gyümölcsök. Ezeket főzés, elfogyasztás előtt alaposan nézzük át, például szitálással!
Könnyen előfordul, hogy már a megvásárolt élelmiszer fertőzött, és az áruval együtt az élelmiszermolyt is hazavisszük. A száraz, eltartható élelmiszerek (liszt, bab, borsó, sárgaborsó, müzli stb.) jó módszer ezeket legalább 48 órára a mélyhűtőbe tenni (-17 Celsius). Utána pedig nagyobb, jól zárható műanyag dobozban tárolni.
A lakásokban, élelmiszerboltokban és raktárakban megjelenő aszalvány-, készlet-, liszt- és déligyümölcsmoly jelenlétének jelzésére, illetve kismértékű fertőzésük felszámolására használjuk a BIOSTOP® élelmiszermoly-csapdát. Ez a csapda a molyok speciális szexferomonját tartalmazza, ami 6-8 héten keresztül hatékonyan vonzza a hímeket a ragasztós felülethez. Semmiféle egészségre káros irtószert nem tartalmaz, így élelmiszerek közelében is bátran használható. Segítségével még azelőtt észlelhetjük a moly jelenlétét, és meggátolhatjuk a szaporodását, hogy komolyabb kárt okozott volna az élelmiszereinkben.
Bővebb információt a termékről és a használatáról a linken találsz:
https://megfoglak.hu/termekek/biostop-elelmiszermoly-csapda/
Ne adjunk esélyt a ruhamolynak sem!
Ha huzamosabb ideig nem nyitunk ki egy szekrényt, vagy nem vesszük elő az oda beakasztott, elhajtogatott ruhákat, akkor esélyt adhatunk a ruhamolyok beköltözésére és elszaporodására. Nagyon fontos, hogy nem a kifejlett ruhamoly az igazi ellenség, hanem a lárva. Az élelmiszermolyhoz hasonlóan itt is a lárvák jelentik a problémát. Ők táplálkoznak a gyönyörű ruhákból, ágyneműkből és kabátokból. Kedvencük a gyapjú, a kasmír, a selyem, a pamut, a lenből készült ruhák, a prémek, a tollak és bármiféle szőrme. Ezért a gardróbot is rendszeresen szellőztessük és időnként pakoljuk át! Mindemellett érdemes beakasztani a ruhák közé a BioStop® ruhamolycsapdát, ami irtószer nélkül vonzza magához és fogja be a kifejlett hím molylepkéket, meggátolva ezzel szaporodásukat. Zárt térben (szekrényben és kisebb tárolóhelyiségekben) a ruhamoly jelenlétének jelzésére szolgál, illetve kismértékű fertőzés felszámolására, illetve a kezelések utáni ellenőrzésre is alkalmas. Valamint az új fertőzést is azonnal jelzi, ezért egész évben ajánlatos használni. Szagtalan, ezért a ruhákba semmilyen kellemetlen szag nem ivódik be a használata során. Sokan most a kényszerű otthonlétet a rendrakásra is felhasználják, ilyenkor érdemes elhelyezni a molycsapdákat is az átpakolt szekrényekben, gardróbban.
Termékleírásért és pontos használati útmutatóért kattints a linkre! https://megfoglak.hu/termekek/biostop-ruhamolycsapda/