A hűvösebb idő beáltával újra számíthatunk a címeres poloskék özönére, hiszen az utóbbi években nálunk is elszaparodotott rovarok keresik a búvóhelyüket. Van azonban már kifejezetten ellenük készült irtószer.
Az utóbbi években szinte már megszokott jelenségnek mondható az őszi poloskainvázió. Fontos tudni, hogy ezek az invazív címeres poloskák - ellentétben például az ágyi poloskával - nem csípnek, nem terjesztenek betegséget, ezáltal közegészségügyi veszélyük nincs. Nem különlegesebb rovarok a többinél, csak még nem szoktuk meg a jelenlétüket, és ezért sokakat jobban irritálnak, különösen azért, mert ha szabadkézzel megfogjuk, akkor jódarabig nem szabadulunk a szaguktól.
De vajon miért özönlik el mostanában a városokat a címeres poloskák? Honnan jöttek, és miért éppen most? Az, hogy ilyen nagy számban felszaporodtak, az elsősorban a klímaváltozás számlájára írható. Magyarországon sok száz poloskafaj őshonos, ám ezek sohasem okoztak ekkora gondot. Bár kifejlett egyedeik a hideg közeledtével mindig is kerestek téli menedéket, de ha időnként be is húzódtak a lakásokba, akkor sem keltettek feltűnést, sokszor észre sem lehetett venni őket.
Két invazív jövevényfaj, az Ázsiából származó márványpoloska és a zöld színű, Kelet-Afrikában, illetve Dél-Európában őshonos vándorpoloska megjelenésével borult fel minden. Hatékony természetes ellenségeik idehaza nincsenek, így gyakorlatilag akadálytalanul szaporodhattak és terjeszkedhettek. Az eddigi vizsgálatok alapján főleg kőrisekben és még inkább a lágy- és félfás szárú gyomokban, cserjékben „gazdag” területeken érzik jól magukat a lakóövezetek környékén. Ősszel ugyanis a lakásokban keresnek alkalmas áttelelő helyeket, ezért is tűnnek fel a hidegebb éjszakák beálltával egyre nagyobb számban a lakókörzetekben. Anélkül húzzák ki az egész telet, hogy táplálkoznának. Egy lakás ideális telelőhely a számukra, kellemes a klímája, és jól el tudnak bújni a zegzugokban, polcokon. Tavasszal ismét szem előtt lesznek, amikor majd megkezdődik a kirajzásuk.
Hogy mit tehetünk most ellenük? Mivel a poloskainváziók nálunk eléggé újkeletűek, sokan azt hiszik, hogy az invazív címeres poloska ellen nincs rovarirtó szer. A mászórovarok ellen használt hagyományos szerek közül vannak olyanok, amelyek a címeres poloskákra is hatnak, de ezeket nem ellenük fejlesztették ki, és korábban nem is vizsgálták a hatásukat ezekre a rovarokra. Szeptembertől azonban már kapható a hazai boltokban gazdaságos, 400 milliliteres kiszerelésben a Protect címeres poloska-irtó aeroszol, amelyet kifejezetten erre fejlesztettek, teszteltek és engedélyeztek.
A szert azokra a felületekre kell fújni, ahol a poloskák bejuthatnak a lakásba, illetve ahol megbújhatnak a lakáson belül. Ilyenek az ajtók és ablakok keretei, a nyílászárókat határoló falfelületek, párkányok, könyöklők, a szúnyoghálók teljes felületei, redőnyök, redőnytokok, a faláttöréssel szerelt berendezések kivezető csöveinek környéke, a poloskák rejtekhelyéül szolgáló rések, repedések, valamint a bútorok, berendezési tárgyak mögötti falfelületek. Az optimális hatás érdekében a kezelést poloskák első észlelésekor kell megkezdeni, és ezt követően javasolt 2 hetente megismételni az eljárást. Az irtószer közvetlenül a poloskára fújva is hatásos, néhány percen belül elpusztul tőle a rovar. Alkalmazásával elkerülhető, hogy hozzáérjünk az élő poloskához, illetve szétnyomjuk azt.
Jól védenek ellenük a szúnyoghálók is, de abból csak azok, amelyek tökéletesen záródnak, a poloska ugyanis képes a háló illesztésénél maradt kis résén is bemászni. Lehetőség szerint a poloskákat pusztítsuk el, ne elégedjünk meg a lakásból való kitessékelésükkel, mert ezzel csak az újabb inváziójukhoz járulunk hozzá.