Harap és büdös a váladéka, mi az? Ez bizony a harlekinkatica. A címeres poloskák inváziója miatt kevesebbet hallani róla, de jelenléte ugyanolyan kellemetlen.A jó hír viszont az, hogy könnyű ellene védekezni.

Miről ismerjük fel?

A kifejlett harlekinkatica nagyobb, mint a többi hazai katicafajta. A szárnyfedők görbületét tekintve ovális alakjáról lehet felismerni. Színezete és mintázata rendkívül változó, hazánkban számos színváltozata terjedt el. Ha tömegesen találkozunk katicabogarakkal, akkor szinte már biztosak lehetünk abban, hogy a harlekinek jelentek meg.

 

Hasznos vagy veszélyes?

Ragadozóbogárról van szó, rendkívül falánk, agresszív és mozgékony. Bár a levéltetvek elleni védekezésben hasznos, azonban az itthon őshonos hétpettyes katicabogarakra komoly veszélyt jelent. Ugyanis kiszorítja őket saját élőhelyükről, a fák lombkoronája közül. De nemcsak elűzi őket, sokszor még a lárváikat is felfalja. Ez komoly gondot is okozhat, ugyanis, ha teljesen kipusztítja az itthon őshonos katicákat, akkor felborul a jelenlegi ökoszisztéma.

 

Hol telepszik meg?

A fák lombjai mellett különösen szeretik a háborítatlan helyeket. Így nyaralókba, de még a lakásba is beköltöznek, ha lehetőségük van rá. Szekrények mögött, ágyak és ablakok réseiben, repedésekben szeretnek leginkább megbújni. Egész évben aktívak, nem pihennek télen sem, ezért az év bármely szakaszában „összefuthatunk” velük.

 

Hogy védekezzünk ellene?

Kifejezetten ellenük készült szer egyelőre nincs forgalomban, hiszen eddig nem volt rá szükség, mert csak néhány éve terjedtek el nagyobb számban, invázió szerűen. Ennek ellenére avédekezésben nincs nehéz dolgunk, ugyanis a tapasztalatok szerint a mászórovarirtó aeroszolok vagy permetek a harlekinkaticák ellen is hatásosak, mint például a Protect® csótány és hangyairtó aeroszol.