A téli hidegben a kártevő rágcsálók is túlélő üzemmódra kapcsolnak. A menedéket, táplálékot kereső és találó egerekkel, patkányokkal azonban ilyenkor éppen ezért gyakrabban találkozhatunk a lakóházakban, melléképületekben vagy azok környékén. Az ellenük való védekezéshez összegyűjtöttük az öt leggyakrabban feltett kérdést.

1. Elfogyott a kitett irtószer, de továbbra is tapasztalom a kártevők jelenlétét. Nem hat az irtószer?
Fontos tudni, hogy a manapság forgalomban lévő irtószerek nem azonnal fejtik ki a hatásukat, és az egereknek vagy patkányoknak súlyukkal arányos mennyiséget kell megenniük belőlük ahhoz, hogy elpusztuljanak. Ehhez a halálos mennyiség elfogyasztása esetén is több napra van szükség. A nem azonnali hatásra azért van szükség, hogy a többi rágcsáló ne jöjjön rá, mitől pusztult el az egyedtársa. Ellenkező esetben nem enne többet az irtószerből. Ha tehát elfogyott az irtószer, mégis észleljük a rágcsáló jelenlétét, az vagy azt jelenti, hogy még nem telt el elég idő a hatáshoz, vagy azt, hogy az állomány túl nagy, nem volt még elég hozzá a kitett mennyiség. Az irtószerek kihelyezését addig kell folytatni, amíg fogyást észlelünk belőlük.


2. Hiába tettem ki az irtószert, alig fogy belőle. Cseréljem egy másik fajtára?
A rágcsálókat azzal lehet a legjobban rávenni az irtószerek fogyasztására, hogy minden más tápláléklehetőséget elzárunk előlük. Ha válogathatnak, és más, könnyen hozzáférhető táplálékot is találnak, akkor esetleg inkább azt választják. Ezért a kihelyezés előtt és alatt érdemes folyamatosan ellenőrizni, hogy nem maradt-e hozzáférhető számukra más ennivaló. Ha háziállatokat tartunk, akkor azok etetése után ne hagyjunk kint olyan táplálékot, ami az egereknek és patkányoknak is csemege.


3. Hová tegyem az irtószert, hogy megegyék a rágcsálók?
Az egér és a patkány is rendkívül óvatos, hiszen mindkettő zsákmányállat, a táplálék megszerzéséért igyekszik minél kisebb kockázatot vállalni. Ezért az irtószert, illetve az azt tartalmazó dobozt helyezzük a rágcsálók menetútvonalába, oda, ahol a nyomaikat láttuk. Keressünk védetettebb, eldugott helyet. Alapszabály, hogy mindig a fal mellé tegyük az irtószert, etetőládát. Ha az egér vagy patkány nem érzi magát biztonságban, akkor nem eszik a legfinomabb, legcsábítóbb csalétekből sem. Vagy csak kevesebbet, mintha könnyen megközelíthető, számára veszélytelenebb helyen lenne ugyanaz. 


4. Hogyan védhetem meg a háziállataimat attól, hogy egyenek a kitett egér- vagy patkányméregből?
Az irtószerek kihelyezéséhez ma már olyan etetődobozokat lehet vásárolni, amelyekbe csak az elpusztítandó rágcsálók tudnak bemenni, a háziállataink viszont nem. A beltéren és kültéren is használható etetődobozokat úgy alakították ki, hogy azokba könnyen elhelyezhessük a különböző irtószereket, és kártevők számára is vonzóak. Kapható már olyan doboz is, amely eleve fel van töltve irtószerrel, így nincs vele más dolgunk, csak kitenni a megfelelő helyre.


5. Mit tegyek, ha meg akarok szabadulni a rágcsálóktól, de nem akarok irtószert használni ellenük?
A boltokban kapható rágcsálóirtószerek megfelelő használat, kihelyezés esetén nem jelentenek semmiféle veszélyt sem az emberre, sem a háziállatokra, de aki ennek ellenére sem akarja használni őket, más módszert is választhat. A klasszikus nyaktilós csapda ma is ugyanolyan jól használható a patkányok és egerek ellen, mint nagymamáink idején. A másik irtószermentes elfogási mód a zárt térben használható BioStop ragasztós lap. Az erre rálépő egeret ugyanis csapdába ejti a ragasztós felület.