Harlekinkatica: hasznos, de fölöttébb kellemetlen

Az elmúlt években a poloskák mellett hozzá kellett szokni a harlekinkaticák inváziójához is. Ez a "sok pettyes" katica nem ártalmas, bár csíp és büdös a váladéka, ugyanakkor nem nehéz ellene védekezni. 

harlekinkatica.jpg

A harlekinkatica ugyanúgy inváziós fajta, mint a márványos- és vándorpoloska. A hideget is személyes életterünkbe hatolva vészelné át – ráadásul nem alszik téli álmot, így bármikor előbújhat a szekrény mögül. Ugyanúgy büdös a váladéka, és mindennek tetejébe még csíp is. Ellene még sincs akkora felzúdulás, mint a mezei poloskák ellen. Lakossági bejelentések is alig érkeznek. Azok is csak igazán extrém esetekben, amikor mondjuk vödörszám kell eltávolítani összesöpört egyedeit.

2008-ban, amikor Magyarországon is felfedeztük a jelenlétét, attól tartottunk, hogy most aztán majd még több panasz jön a lakosoktól, mint a poloskára, hiszen ennek a váladéka még allergiás-asztmatikus rohamot is kiválthat – emlékezett Zsigó György, a fővárosi közterületek növényvédelmi munkáit is irányító növényvédő mérnök.

Szerintetek mi lehet a magyarázata annak, hogy ellenük nem háborgunk, mint a poloskák esetében?

Mi azt gyanítjuk, hogy a katica piros színe, kedves fekete pettyei, félgömb alakja, no meg a róla szóló sok mese és dal – amelyek generációról generációra végig kísérik a gyerekek cseperedését – elfogadóvá tesz bennünket a harlekinkaticával szemben is.

A szakembertől azt kérdeztük, mi az igazság a harlekinkaticával. Hasznos, vagy kártékony? Hogyan védekezzünk ellene, ha a lakásunkban kívánná kihúzni a telet?

Zsigó György elöljáróban arra hívta fel a figyelmet, hogy a kelet-ázsiai harlekinkaticát tulajdonképpen a levéltetvek elleni biológiai fegyverként vitték az Egyesült Államokba 1916-ban. 1980-tól Nyugat-Európa üvegházaiban is el kezdték bevetni őket. Ám kiszabadultak – borítékolható volt! –, innentől kezdve megállíthatatlan lett az elterjedésük. Magyarországon 2008-ban észlelték először.

A harlekinkaticát nem lehet egyetlen formában leírni – magyarázta. Nagyobb, mint a mi katicánk, és legalább négy színváltozata van, ráadásul ezeken belül is lehetnek különböző formációi. Például van egyszínű barna is.

Nagy szárazságban bizony a szőlőt és a gyümölcsöket is kikezdhetik, de ez nem jelentős kártétel. Ugyanakkor nagyon nagy számban tüntetik el a levéltetveket. Azzal kerültek rossz hírbe, hogy felfalják az őshonos katicák útjukba kerülő lárváit is (egyébként időnként saját lárváiknak sem kegyelmeznek).

Ami a hasznosságát illeti, ugyanarról a kettősségről van szó, mint sok más állat esetében – ecsetelte a szakember. Például a vakond hasznos vagy káros? Hiszen megeszi a cserebogarak lárváit, de a gilisztákat is. Számomra – mint kizárólag közterületen dolgozó növényvédősnek – egyértelműen hasznos. Ezt támasztja alá például az a lakossági bejelentéssel kapcsolatos esetem is, amikor azt javasoltam a tulajdonosnak, ne permetezzük még le a levéltetvek váladékától csöpögő juharfáit. Minden második vagy harmadik levélen ott voltak ugyanis a harlekinkatica lárvái. Egy hét múltán aztán nagyon szépen le is tisztították a fát.

Hasonló esetekről egyébként mezőgazdaságban tevékenykedő kollégáim is beszámolnak: ellepnek egy-egy ültetvényt, eltakarítják a levéltetveket, majd továbbállnak. Épp ezért az őshonos katica lárvainak szisztematikus zabálása sem állhat fenn.

Nagyon szeretnek lakott helyeken, esetleg háborítatlan nyaralókban áttelelni – folytatta Zsigó György. Sok százan is összegyűlhetnek, és igyekeznek valahová elbújni. Például a télire betakart szobrok fóliája alá. Bárhová behúzódhatnak, amit alkalmas terepnek tartanak, akár a lakásokba is. A szekrények mögé, az ágyakba, ablakrésekbe, különböző repedésekbe. Mivel nem alszanak téli álmot, bármikor szembe jöhetnek velünk, ránk is szállhatnak. Ha nem vigyázunk, meg is csíphetnek.

A lakásba behúzódó harlekinkaticák ellen is ugyanazokat a jó tanácsokat tudom adni, mint a poloskák esetében: szúnyogháló és porszívó. Vagy valamilyen rovarirtó permet.

Ehhez mi már csak annyit teszünk hozzá, hogy gyakorlatilag bármelyik mászórovarirtó aeroszol vagy permet megfelelő ellenük. Ilyen a PROTECT EXTRA rovarirtó aeroszol, a PROTECT Barrier rovarirtó aeroszol, a PROTECT csótány- és hangyairtó aeroszol, vagy éppen a  PROTECT rovarirtó permet.

A bejegyzés trackback címe:

https://sokkarovar.blog.hu/api/trackback/id/tr6314638910

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Sokk a rovar

Friss topikok

süti beállítások módosítása